“Beniowski” wg Juliusza Słowackiego

adaptacja i reżyseria: Witold Kopeć;
scenografia: Katarzyna Krygier – Durakiewicz,
oprawa muzyczna: Jan Ożóg,
konsultacje szermiercze: Tomasz Grochoczyński,
obsada: Witold Kopeć

O spektaklu:
Jednym ze sposobów polemizowania ze współczesnymi odbiorcami sztuki teatralnej jest przeciwstawianie ich racjom racji bohaterów sprzed lat. Adaptacja poematu “Beniowski” dokonana przez Witolda Kopcia jest oparta, przede wszystkim na wątku epickim. Podróż głównego bohatera na Krym z misją od konfederatów Barskich jest okazją do przyjrzenia się postawom ludzi, którym przyszło żyć w bardzo trudnym okresie.  Śledzimy przygody bohatera na skrzyżowaniu dwóch krwawych wydarzeń historycznych konfederacji barskiej i koliszczyzny powstania chłopskiego na Ukrainie.

Recenzje:
”  “… oto Witold Kopeć z lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy opowiada młodym słuchaczom “Beniowskiego” wcielając sie kolejno w rozmaite postacie. Recytując (ci nie bez znaczenia bezbłędnie), doskonale przy tym wie o czym opowiada, jaki świat maluje, do jakich wartości się odnosi. Łowi myśl klasyka – nie formalne preteksty …”
Jacek Sieradzki “Polityka”

“…Aktor, jak narrator, ma władzę nad losem postaci; wciela się we wszystkie role. Robi to wspaniale. Z zaskakującą płynnością przemienia się z zawstydzonej panny w zatwardziałego starca – wroga konfederacji, by w chwile stać się zawadiackim młodzieńcem. Dzięki temu spektakl rozwija się dynamicznie, nabiera szybszego rytmu, nie nuży … Niewątpliwą siła przedstawienia jest humor… Świat tego “Beniowskiego” to świat przygody – oglądamy spektakl przygodowy. Mamy świadomość umowności tego świata wyczarowanego z podobna lekkością jak pierwowzór…”
Anna Kaczorowska “Gazeta Wyborcza” Poznań

e-mail: prawdadobropiekno@gmail.com