Ja jestem Żyd z “Wesela”

Już w dniach 22-24 listopada odbędzie się największy projekt Fundacji Prawda Dobro Pięknow w tym roku – spektakl “Ja jestem Żyd z “Wesela””. 3 premierowe wykonania będą miały miejsce w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie! Bilety dostępne na stronie bilety.spotkaniakultur.com/. Wydarzeniu towarzyszyć będą side events – debaty “Relacje i wzajemne oddziaływanie kultury polskiej i żydowskiej” oraz “Brandsteatter a Wyspiański czyli “Wesele” jako inspiracja”.

W 75 rocznicę pierwszej powojennej realizacji „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w Lublinie, Fundacja Prawda Dobro Piękno oraz Centrum Spotkania Kultur proponują teatromanon z naszego miasta realizację sceniczną adaptacji opowiadania Romana Brandstaettera „ Ja jestem Żyd z „Wesela”. Osadzone w znanych wszystkim realiach Krakowa z początku XX wieku, kiedy to zostało napisane i wystawione w teatrze “Wesele” , jest opowiadanie Brandstaettera zrozumiałe i dość łatwo przyswajane przez czytelników, a dzięki zawartym w nim wspaniałym dialogom, stanowi też znakomity materiał dramaturgiczny ( wyrazista postać głównego bohatera, zaś, jest wielkim wyzwaniem aktorskim). Uczestnictwo w wydarzeniu kulturalnym odwołującym się do rzeczywistych wydarzeń zmusza widzów do zapoznania się z realiami epoki i podążenia śladami bohaterów, wzorowanych na rzeczywistych postaciach. Tak jak “powieści z kluczem” inspirują czytelników do kwerendy i badania przedstawionych postaci i wydarzeń tak spektakle z udziałem postaci historycznych, żyjących w znanych wszystkim realiach historycznych, stają się pretekstem do badania epoki i życiorysów. W listopadzie 2019 mija, jak już wspominaliśmy, 75 rocznica pierwszej po II wojnie światowej inscenizacji “Wesela” St. Wyspiańskiego w Lublinie, w Teatrze Wojska Polskiego w reż. Jacka Woszczerowicza.

Spektakl “Ja jestem Żyd z “Wesela” będzie zwartą, wykorzystującą różne formy wypowiedzi teatralnej ale opartą, przede wszystkim, na wysokiej próby operowaniu słowem, małą formą teatralną.

Jednym z najważniejszych atutów realizacji przedstawienia “Ja jestem Żyd z Wesela” będzie, spotykana przede wszystkim w spektaklach małych form teatralnych, możliwość nawiązania bezpośredniej relacji między widownią a wykonawcami. O wiele łatwiej niż w wieloosobowych, widowiskowych realizacjach teatrów repertuarowych jest przekroczyć niewidzialną granicę między scena a widownią i połączyć aktorów i widzów, także niewidzialną, nicią porozumienia i wspólnego przeżywania losów bohaterów. Taki kontakt to okazja do refleksji, każde takie spotkanie może przerodzić się w zmaganie emocjonalne, które ma wpływ tak na odbiorców jak i wykonawców. Bliski kontakt aktora i widza, ich partnerstwo, służy nie tylko temu pierwszemu, który mając oglądających w zasięgu ręki zmuszony jest zdobyć się na maksymalny wysiłek, żeby być prawdziwym w sposobie podawania tekstu i zachowaniach, ale i drugiemu, bo zostaje nieomal zmuszony do aktywnego odbioru przeradzającego się w oddziaływanie na scenę.

Adaptacja i reżyseria – Witold Kopeć
Scenografia – Barbara Wołosiuk
Muzyka – Rafał Rozmus
Choreografia – Jan Szurmiej
Wsp. reżyserska – Jacek Wierzbicki
Występują – Witold Kopeć i Jerzy Kurczuk

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

e-mail: prawdadobropiekno@gmail.com